loader

Rolety okienne - co musisz o nich wiedzieć?

Jeśli skończyłeś pracę związane z wykończeniem domu, to nadszedł czas, kiedy musisz wyposażyć swoje mieszkanie w piękne rolety okienne, które nadadzą mu wyrafinowania.

Wszystko, co musisz wiedzieć o roletach

W niektórych francuskich koloniach, takich jak Maroko i Algieria, zgodnie z narodową tradycją okna w domu były zamykane specjalnymi okiennicami, składającymi się z bardzo cienkich pasków. Taki wynalazek starożytności dał kobietom z tych domów możliwość obserwowania zza żaluzji tego, co dzieje się na ulicy, pozostając niezauważonym. Rolety to zatem urządzenia składające się z równoległych płyt zamontowanych na oknie, które zapewniają ochronę przed słońcem i regulują kierunek przepływu powietrza z okna. W dzisiejszych czasach rolety są wszędzie i nawet o nich nie myślimy, ale kiedy przychodzi nam do głowy konieczność ich wyboru dla siebie, okazuje się, że tak naprawdę nic o nich nie wiemy.

Aby poprawnie dobrać swoje rolety, powinieneś poznać ich rodzaje. Produkowane są poziome i pionowe rolety. Oprócz tego istnieją również rolety metalowe, które mocowane są na zewnątrz okien lub drzwi, a jednocześnie pełnią funkcję ochronną. Rolety poziome i pionowe składają się z lameli, czyli płyt, które są równoległe do siebie w kierunku poziomym lub pionowym. Lamele są wykonane z różnego rodzaju materiałów, takich jak aluminium, plastik, drewno, tkaniny.

Rolety poziome są powszechnie montowane w pomieszczeniach mieszkalnych, doskonale uzupełniając wnętrze, dobrze komponując się z tiulowymi zasłonami. Stonowane kolory i zróżnicowana faktura zadowolą nawet najbardziej wymagającego klienta. Istnieje możliwość dokupienia rolet wielokolorowych, monochromatycznych, a nawet z ornamentami. Rynek oferuje wachlarz możliwości, gdzie każdy znajdzie model dla siebie.

W większości przypadków rolety poziome wykonane są z listew aluminiowych, ponieważ są tańsze, są dość łatwe w obsłudze. Dodatkowo można je prać samodzielnie, co znacznie ułatwia pielęgnację produktu. Przy wyborze należy pamiętać, że rolety w kolorze nie będą się szczególnie dobrze prezentować na białych oknach PCV, gdyż spowoduje to zniekształcenie koloru w pobliżu samego okna. W przypadku ramek z białego profilu najlepiej nadają się białe rolety. Konstrukcje rolet mogą się różnić między sobą. Ich najpopularniejsza szerokość to 25 mm, a najwęższe mają tylko 16 mm.

Rolety aluminiowe mają gorszą trwałość niż żaluzje drewniane, które nie nagrzewają się na słońcu. Drewniane rolety są natomiast droższe. Ponadto żaluzje drewniane są zwykle produkowane z lamelami 25 mm i 50 mm.

Czego szukać?

Niezawodność i trwałość rolet całkowicie zależy od następujących czynników, takich jak jakość mechanizmu sterującego oraz jakość samego materiału. Dlatego decydując się na zakup rolet, należy zwrócić uwagę, w jakim kraju są do nich produkowane komponenty. Najwyższej jakości materiały na rolety produkowane są w Hiszpanii i we Włoszech. Lamele wyprodukowane na Tajwanie są również dobrej jakości, ale kosztują znacznie mniej niż ich europejskie odpowiedniki. Nie powinieneś kupować rolet wykonanych z komponentów wątpliwej jakości.

Kupując rolety dość ważne jest dokładne określenie ich wymaganego rozmiaru. Właściwie dobrane pod względem wielkości będą wyglądać spektakularnie we wnętrzu. Jednak jeśli trudno ci samodzielnie określić wymagany rozmiar, skorzystaj z bezpłatnej usługi specjalistycznej firmy. Aby to zrobić, powinieneś skontaktować się z firmami, które nie tylko sprzedają rolety, ale także je sprowadzają i instalują. W takim przypadku masz gwarancje że otrzymasz odpowiedni produkt.

Zobacz także: Sztuczki ulepszania domu, które każdy powinien znać