loader
DIY - Zrób to sam

Najlepsze (i najłatwiejsze) sposoby na usunięcie tapety

Czasami tapeta jest po prostu tym, czego dom potrzebuje do stworzenia wielkiego oświadczenia. Ale kiedy jest przestarzała, zderza się z estetyką, na którą masz nadzieję, lub nie jest w dobrej formie, może być katastrofą. I nawet jeśli nie jesteś generalnie nienawidzić tapety (istnieją pewne poważnie słodkie opcje, niektóre nawet usuwalne, teraz-dni!), nie może być fanem projektu poprzednich właścicieli zainstalowanych w domu. Bez względu na sytuację, tapeta może być usuwana, a my mamy kilka szybkich kroków i wskazówek, które pomogą w orientacji, aby usunąć tapetę tak bezproblemowo, jak to możliwe. Naprawdę można usunąć tapetę... bez utraty głowy.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ, ZANIM SIĘ ZACZNIE
Bezpieczeństwo przede wszystkim. W tej pracy będzie się robiło nieporządne i mokre (cóż, przynajmniej wilgotne), więc dobrym pomysłem jest wyłączenie prądu i taśmy z gniazdek, które będą na Twojej drodze podczas pracy.

Przygotuj się też na cierpliwość, żeby się przebadać. Usuwanie tapet jest całkowicie wykonalne, ale to wymaga czasu, tworzy lepki bałagan (przykryć te podłogi i listwy przypodłogowe!), i sprawia, że pytanie, co w świecie myślałeś przynajmniej raz. Weź jednak serce. Za pomocą kilku prostych kroków możesz sprawić, że twoje ściany będą błyszczeć w mniej więcej weekend, dawać lub brać, w zależności od tego, jakie są twoje kwadratowe nagrania.

Ta zawartość jest importowana z {nazwy emblematu}. Możesz znaleźć tę samą zawartość w innym formacie, lub możesz znaleźć więcej informacji na ich stronie internetowej.

Obrzeża tapet są usuwane w taki sam sposób, jak pełne panele, z dodatkowym wyzwaniem, że większość, jeśli nie wszystkie, praca odbywa się ze schodka lub drabiny.

Najpierw należy przetestować zgrzewanie tapety końcówką metalowego noża do szpachlowania, uważając, aby nie pogłaskać płyty gipsowej nożem. Jeśli papier podchodzi i łatwo się odkleja, to masz szczęście! Oderwij się. Jeśli nie, musisz zmiękczyć klej, zanim będziesz mógł oderwać papier.

Wskazówka: Nie używaj plastikowego noża do kitu, są za grube, by dostać się pod papier. Rozważ również opiłowanie krawędzi metalowego noża do szpachlowania, tak aby była ona nieco bardziej zaokrąglona. Pomoże Ci to uniknąć przypadkowego żłobienia płyty gipsowej podczas podnoszenia papieru.

W tym celu należy chwycić za narzędzie do punktowania tapety i przetoczyć narzędzie po tapecie w małych odcinkach. Nacięcie spowoduje powstanie małych łez w papierze (nie naciskaj zbyt mocno, bo uszkodzisz ścianę), co pozwoli wodzie lub roztworowi do zdejmowania tapety zmiękczyć klej znajdujący się pod papierem.

Spryskaj podarte miejsce granicy wodą lub papierowym stripterem (albo zwilż go wilgotną gąbką) i pozostaw na kilka minut do pracy na kleju.

Wskazówka: Niektórzy sugerują stosowanie do tego celu mieszaniny płynu do płukania tkanin i gorącej wody! Im gorętsza woda, tym lepiej, więc zakładaj rękawice.

Przetestuj mały obszar za pomocą paznokcia - jeśli papier łatwo się odklei, jesteś w biznesie. Jeśli nie, powtórz proces zwilżania i pozwól mu usiąść trochę dłużej, aby mógł robić swoje.

Kiedy perforowana porcja jest mokra i łatwo się odkleja podczas testu, użyj rogu noża do kitu, aby usunąć papier. Nie zdziw się, jeśli klej pozostanie z tyłu; zakrywamy ten kawałek układanki w następnej części. Powtarzamy cały proces - punktowanie, zwilżanie, skrobanie - aż do zaniku granicy.

JAK USUNĄĆ KLEJ DO TAPET
Po usunięciu całego papieru ze ściany lub obramowania, prawdopodobnie będziesz miał fragmenty lub plamy przyklejone klejem. Najprostszym sposobem na ich usunięcie jest szorowanie ściany gorącą wodą z mydłem (spróbuj detergentu do naczyń) i gąbką lub szmatką do mycia. Chcesz uzyskać wszystkie pozostałości po ścianach, więc nie daj się skusić, aby to pominąć i pomalować bezpośrednio nad nim. Zaryzykujesz stworzenie bałaganu, który nie będzie się nadawał do malowania lub ponownego malowania.

Wskazówka: Naprawdę masz problem z usunięciem kleju?

JAK USUNĄĆ NAPRAWDĘ STARĄ TAPETĘ
Tapety, które mają dziesiątki lat, można usunąć zgodnie z powyższymi wskazówkami i metodami, ale być może trzeba będzie włożyć do nich sporo smaru do łokcia, w zależności od tego, czy został profesjonalnie zainstalowany, czy nie (profesjonalne instalacje są zwykle trudniejsze do usunięcia niż majsterkowanie). Jeśli Twój dom jest starszy, możesz mieć ściany gipsowe zamiast płyt gipsowo-kartonowych - te ostatnie są bardziej miękkie i podatne na wilgoć i żłobienie - więc bądź bardzo ostrożny.

Zobacz także: Jak wykonać ocieplenie poddasza? Izolacja dachu wełną mineralną