loader
Inspiracje

Jak wybrać odpowiedni materiał na blat kuchenny, zdaniem ekspertów

Wybór materiału na blat, który pasuje do Twojego stylu życia, to pierwszy krok do funkcjonalnej kuchni. Twoje blaty są przecież miejscem, w którym faktycznie odbywa się gotowanie. Możemy również argumentować, że Twoje lady są tłem i głównym wydarzeniem w każdej kuchni: Zajmują one wiele wizualnych nieruchomości. A materiały i opcje, które wybierzesz, czy to niezniszczalne płyty kompozytowe, czy też ręcznie robione płytki, są zarówno użyteczne, jak i stylowe.

Niemniej jednak, wybór odpowiedniego blatu może być trudny. Po pierwsze, jest tak wiele opcji: Skąd mam wiedzieć, jakiego marmuru chcę? A jaka jest różnica między kwarcem a kwarcytem? Pomyślcie o tym, czym dokładnie jest kwarcyt? Pomiędzy materiałami naturalnymi, technicznymi i wytworzonymi przez człowieka, a opcjami kolorystycznymi z każdym z nich, jest wiele do nauczenia się.

Żółty, Wyraz twarzy, Kreskówka, Linia, Pomarańczowy, Uśmiech, Ilustracja, Czcionka, Projekt graficzny, Ikona, 
Naprzód, znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o blatach. Ale zanim zainwestujesz lub zakochasz się w którymkolwiek z nich, oto lista rzeczy, o których należy pamiętać, według Elizabeth Margles, wiceprezesa ds. marketingu w Ceasarstone, niezależnie od tego, jakiego materiału używasz:

  • Kolor i design (określenie stylu, który chcesz stworzyć)
  • Wielkość i kształt materiału (grubość, długość i styl krawędzi płyty)
  • Integracja z backsplash'em (jeśli materiały będą pasować)
  • Kuchenna wyspa (niezależnie od tego, czy chcesz, czy nie, i dopasowując ją do lady)
  • Trwałość i łatwość konserwacji (pomyśl o tym, jak będziesz korzystać z przestrzeni)
  • Całkowity koszt posiadania (nie tylko początkowy, ale również przyszły koszt utrzymania).

I mając to na uwadze, przeczytaj dalej, aby zobaczyć, jak podejmować najlepsze decyzje dla swojej przestrzeni i budżetu.

LAMINAT

Ten nieporowaty akryl ma niekończący się wygląd, więc jest idealny dla tych, którzy chcą zaszaleć z kolorami i wzorami, bez względu na to, czy jest to monochromatyczne stwierdzenie, czy też zabawne schematy projektowe. "Może kształtować się w każdej koncepcji projektowej", mówi Gerri Chmiel z Formica. Nowa technologia uczyniła go bardziej wytrzymałym, ale laminat jest nadal opcją budżetową. "To świetny wybór dla kogoś, kto ma budżet", mówi Jean Stoffer. Jakie są minusy? Laminat nie wytrzymuje wysokich temperatur, jak również innych opcji (nie należy więc kłaść na nim gorącej patelni!) i z czasem może zacząć się odpryskiwać lub łuszczyć.

PŁYTKI

Podczas gdy płytki są oczywiście świetną opcją backsplash, w rzeczywistości mogą one ładnie działać również w przypadku blatów. Blaty z płytek są świetne, jeśli jesteś po wyglądzie retro i chcesz coś bardziej przystępnego cenowo. Minusem jest to, że często wymagają one re-grouting do utrzymania czystości. Biały to najbardziej oczywisty wybór w przypadku fug, ale "istnieje całe spektrum fug" - mówi Jake Rodehuth-Harrison z ETC.etera. Jednak płytka jest bardziej odporna na wysoką temperaturę, więc lepiej znosi gorące patelnie i płyty". Wybieraj.

SOLIDNA POWIERZCHNIA

"Stała powierzchnia jest sztucznym kamieniem, głównie mieszaniną materiałów naturalnych (takich jak kamień) i akrylowego środka wiążącego", wyjaśnia projektant wnętrz Dries Otten. W przeciwieństwie do kamienia naturalnego, który z czasem patynuje, stała powierzchnia "zestarzeje się i zużyje", mówi - ale nadal jest bardzo trwała. I odporna na większość domowych środków czyszczących! Ponadto, jest to jedna z najtańszych opcji blatu.

Zobacz także: Jak wybrać płytki na ogrzewanie podłogowe?