loader
Porady od architekta

Ile kosztuje wykończenie domu jednorodzinnego

 

Piękno i komfort w domu zależy nie tyle od jakości remontu, co od umiejętnego wykończenia. To właśnie ten ostatni etap prac odpowiada za wygląd wnętrza, zestawienie kolorów i materiałów. Dlatego wykończenie mieszkań może okazać się kosztowne Jak możesz wpłynąć na jego koszt?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość materiałów. Im lepsze, tym więcej będziesz musiał wydać na ich zakup. Dlatego ci, którzy chcą zaoszczędzić, powinni omijać gabloty z elitarnymi tapetami i zapomnieć o wykładaniu pomieszczeń deskami z amerykańskiego buku. Im niższy koszt materiałów wykończeniowych, tym mniejszy docelowo będzie całkowity koszt wykończenia domu.

Na wysoki koszt wykończenia wpływa również koszt usług zespołu roboczego. Z reguły im wyższa jakość usług oferowanych przez ekipę budowlaną, tym pewniejsze gwarancje ich pracy, a tym samym wyższy koszt ich pracy. Aby zaoszczędzić na kosztach pracy, wystarczy skorzystać z usług mało znanych firm lub skorzystać z pomocy niewielkich zespołów roboczych. W skrajnych przypadkach można powierzyć specjalistom najbardziej złożone operacje, a prostą pracę wykonać samodzielnie.

Jakość wykończenia jest synonimem starannego wykończenia. A dokładność, jak wiemy, wymaga czasu. Dlatego, jeśli konieczne jest szybkie i sprawne zakończenie prac, to musisz się liczyć z wyższymi wydatkami. W końcu pilna praca wymaga dużego nakładu pracy od ekipy budowlanej, zatrudnienia dodatkowych pracowników i ewentualnie anulowania równoległych zamówień. Wszystko to będzie kosztować. Często w trakcie przygotowań do wykończenia pojawiają się pytania dotyczące pomieszczeń pomiarowych, projektowania mieszkań, ich zagospodarowania przestrzennego oraz sporządzania projektów projektowych.

Ważny jest zatem projekt wykończenia mieszkania. Oczywiście każdy ma zdolności artystyczne, ale to nie znaczy, że umiesz wykonać poprawny technicznie projekt mieszkania. Tylko profesjonalny projektant będzie w stanie kompetentnie sporządzić projekt wnętrza, aby mieszkańcy czuli się komfortowo w domu. Oczywiście praca takiego specjalisty ma swoją cenę, która może wpłynąć na ostateczny koszt.

Ważna jest też złożoność naprawy, ilość i specyfika prac planowanych do wykonania w jej ramach. Tak więc, jeśli zamówiona zostanie całkowita zmiana mieszkania, z demontażem ścian i całkowitą wymianą komunikacji, to mówimy o generalnym remoncie, a nie wykończeniu. Front pracy w tym przypadku jest ogromny i kwota, będzie też wysoka. Jeśli zamówiona jest jednorazowa praca lub najprostsza wymiana dekoracji pokoju, to są to pracę o charakterze „kosmetycznym”, które zwykle nie powodują dużych kosztów finansowych. Oprócz polityki cenowej organizacji remontowo-budowlanych oraz życzeń samego klienta co do jakości realizacji wykończenia jego mieszkań, koszt kształtuje również rzeczywista powierzchnia mieszkalna i niektóre elementy konstrukcyjne samego domu. Na przykład wykończenia będą droższe:

• w bardzo starych domach, gdzie trzeba zmienić całą komunikację;

• w świeżo wybudowanym domu „do swobodnego planowania”, które jest pozbawione wszelkich dobrodziejstw cywilizacji i w którym trzeba wszystko zaczynać od zera;

• w domach, które przetrwały pożary, klęski żywiołowe;

• w domach, które pierwotnie były niezamieszkane, ale zostały przekształcone w mieszkania.

• Wiele zależy od projektu domu. Oczywiście koszt wykończenia domu, który ponad 150 mkw. będzie wyższy niż koszt wykończenia małego parterowego domu dla dwuosobowej rodziny.

• Na cenę wpływają też nasze specyficzne życzenia. Jeśli zdecydujemy się na niestandardowe rozwiązania architektoniczne, to musimy się liczyć, że przyjdzie nam zapłacić więcej za pracę wykończeniowe.

Zobacz także: 5 sposobów na oszczędny remont domu