loader
Porady od architekta

Jak zaplanować remont?

Aby wykonać i przetrwać remont potrzebne są 2 rzeczy: jasny plan, materiały i czas.

Eksploracja mieszkania

To pierwszy etap planowania. Zadaniem jest zrozumienie, co należy i można zrobić, aby zidentyfikować niedoskonałości i wady. Sprawdź przestrzeń życiową, zbadaj stan sprzętu inżynieryjnego, konstrukcje budowlane. Aby to zrobić, możesz użyć specjalnych narzędzi. Można zatrudnić niezależnych specjalistów, którzy jasno określą konieczne prace remontowe.

Na tym samym etapie możesz pomyśleć o przebudowie. Jeśli chcesz połączyć pokoje, łazienkę, musisz uzyskać pozwolenie. Po akceptacji, zgodnie z gotowym projektem przebudowy, specjaliści zrobią wszystko, co konieczne: wyburzą lub zbudują ścianę, wyposażą łuk, zamienią jednopokojowe mieszkanie na kawalerkę itp.

Wykonujemy projekt projektowy

Po zorientowaniu się, co będziesz robić, musisz opracować projekt. Możesz go przygotować na dwa sposoby:

• Samodzielnie, jeśli masz odpowiednie umiejętności. Jako podstawę możesz wziąć typowe projekty z Internetu.

• Wybierz dobrego projektanta.

Druga opcja jest lepsza, ponieważ pozwala uniknąć wszelkich nieścisłości i opracować naprawdę indywidualny plan. Im bardziej znaczący i przemyślany projekt, tym mniej problemów, niespójności i pytań pojawi się podczas naprawy. Dobry projekt to również dokładne obliczenia. Poznasz ilość materiałów, ich koszt. Nie zapomnij o kwocie, jaką trzeba będzie zapłacić firmie, która wyremontuje twoje mieszkanie. Pamiętaj, że dobra praca nie może być tania.

Przeprowadzamy się

Teraz warto pomyśleć o tym, gdzie będziesz mieszkać podczas remontu, jeśli dotyczy całego mieszkania. Możesz wprowadzić się do rodziny lub wynająć niedrogie mieszkanie. Ważne jest również, aby pomyśleć o tym, gdzie będą przechowywane meble. Możesz zdecydować się na:

• Transport do zaprzyjaźnionych sąsiadów.

• Zawieźć je na działkę, jeśli naprawa jest w ciepłym sezonie. Zimą w nieogrzewanej komórce meble ulegną zniszczeniu.

• Wynajmij niedrogie mieszkanie lub pokój w pobliżu. Jeśli chodzi tylko o meble, najważniejsze jest, aby były ciepłe, suche i bezpieczne.

Kompleksowy remont mieszkania pod klucz

Koszt naprawy obejmuje wszystko: pracę, materiały, dokumenty. Bez twojego udziału. Po uzgodnieniu projektu firma skontaktuje się z właścicielem dopiero po całościowym wykonaniu remontu. Zalety takiego rozwiązania to:

• Cena znana z góry

• Koszt ustalany jest w umowie.

• Ustalony jest termin zakończenia prac

Wybór wykonawcy

To najważniejszy etap, ponieważ jakość prac zależy od pracowników. Chcesz, aby złożone naprawy były wykonywane szybko, z wysoką jakością, a nawet z wieloletnią gwarancją? Wybierz sprawdzoną firmę.

Sekwencja naprawy

Rozpocznij remont w pomieszczeniu, w którym znajduje się najwięcej gruzu. Zwykle jest to łazienka lub toaleta. Zwykle kładą tam płytki, więc jest dużo śmieci. Następnie udaj się na zaplecze i przejdź do kuchni. Kuchnia to osobna opcja, ale prace w niej kończymy wraz z remontem całej przestrzeni życiowej. Instalujemy niezbędne wyposażenie.

Demontaż

Zdemontuj wszystko, czego nie potrzebujesz, wszystko, co jest niepotrzebne i wymaga wymiany: drzwi, okna, powłoki na wszystkich powierzchniach, przełączniki, hydraulika itp.

Montaż okien, wznoszenie ścian

Teraz możesz postawić okna, w przeciwnym razie dalsze prace będą utrudnione, niektóre czynności należy wykonać w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Folii z nowych szkieł nie należy usuwać do końca pracy: w trakcie naprawy chroni szyby przed zabrudzeniami i zarysowaniami.

Układanie komunikacji

Co należy zrobić na tym etapie:

• Układanie tras dla systemów klimatyzacji.

• Wykonaj dystrybucję rur wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych.

• Ułóż komunikację zgodnie z planem lokalizacji kanalizacji, pralki, zmywarki. Usuń stare grzejniki, zainstaluj tymczasowe korki i nie wieszaj jeszcze nowych grzejników.

Elektryka

Jeśli budujesz nowe ściany z płyt kartonowo-gipsowych, wykonaj elektrykę wraz z ich konstrukcją, ponieważ przewody wchodzą do środka. Jeśli przegrody są wykonane z innych materiałów, najpierw są wznoszone. Pamiętaj, że w budynkach panelowych rowki mogą być tylko pionowe. Tak więc poprowadź przewody pod sufitem lub w rogu styku ściany z podłogą. Oznacza to, że okablowanie będzie ukryte pod cokołem na podłogach lub za sufitem, jeśli jest na zawiasach.

Zobacz także: Przydatne wskazówki dotyczące renowacji domu