loader
Porady od architekta

Najlepsze rodzaje sufitów dla każdego domu

W naprawdę dobrze udekorowanym domu nic nie jest przeoczone - nawet sufity. Ich wysokość, kształt, styl, a nawet kolor mogą znacząco wpłynąć na ogólny nastrój przestrzeni. Ale nie mówimy tu tylko o tapetach i farbach; jedne z najbardziej niesamowitych zabiegów na sufitach są wynikiem kreatywnej architektury, co oznacza, że należy koniecznie rozważyć wszystkie opcje, jeśli rozpoczynamy remont. Przeczytaj dalej, aby zapoznać się z wieloma różnymi rodzajami sufitów, w tym z ich zaletami, cechami i wskazówkami, jak wydobyć to, co najlepsze w każdej z opcji. Dowiedz się wszystkiego o różnych typach stropów poniżej, od skośnych po belkowe i poza nimi.

Pomysły na skośny sufit
Sufity wnękowe często można zobaczyć w urokliwych zakamarkach, na przykład pod schodami lub w narożniku strychu - lub w tej stylowej łazience zaprojektowanej przez Tasmin Johnson. Sufity wnękowe występują w wielu formach i mogą istnieć również na większą skalę: w salonach, sypialniach i innych miejscach. Główną ideą jest to, że ściany przechodzą w sufit pod szerokim kątem.

Sufity beczkowo-sklepkowe
Ogólnie rzecz biorąc, sklepione sufity to tylko podwyższone sufity. Mogą mieć wiele wyciosanych zakamarków lub być bardziej ogólnym nachylonym kształtem A-ramy. W tej przestrzeni Commune Design sufit nabiera beczkowatego, krzywoliniowego nachylenia, które otwiera i zmiękcza całe pomieszczenie. Aby uzyskać jeszcze bardziej wyszukany, zaokrąglony sufit, należy rozważyć pełną kopułę.

Sufity katedralne
Symetryczne w konstrukcji, sufity katedralne są zaostrzone: Mają dwa boki, które są nachylone pod tym samym kątem od centralnego czubka. (Ramy A to w zasadzie sufity katedralne o bokach sięgających aż do podłogi, jak w przypadku strychu lub kabiny). Są absolutnie urocze i chociaż nie można było zbudować na nich kolejnego piętra, można było stworzyć jedno z nieużywanej przestrzeni strychu. Uwielbiamy, jak ta kuchnia zaprojektowana przez Arent & Pyke bawi się kształtem katedry i posiada również odsłonięte belki.

Kasety sufitowe
Kasety sufitowe są po prostu sufitami wpuszczanymi, w których najwyższy punkt, środek, jest odwrócony. Jeśli masz wysokie sufity, mogą one nadać pomieszczeniu większą głębię i sprawić, że poczuje się bardziej przestronne. Są one proste w projektowaniu, ale dodają miłego wykończenia. Możesz również zrobić kilka warstw ułożonych na górze jak rosyjska lalka dla większego efektu.

Sufit kasetonowy
Wzór geometryczny tworzony przez kasetonowy sufit - który jest jak sufit kasetonowy, tylko z wieloma zagłębieniami - jest zarówno niedopowiedziany jak i wyjątkowy, dodając tylko odrobinę wymiaru. Tworzy się je poprzez zabawę z prostopadłymi belkami lub poprzeczkami i formowaniem wieńców.

Profile specjalne
W zabytkowych domach z epoki wiktoriańskiej i neoklasycystycznej powszechne są rozbudowane formy ozdobne. Wyglądają one jednak pięknie dzięki różnym schematom aranżacji, niezależnie od tego, czy chcesz zestawić tradycję z nowoczesnymi elementami, jak w tym paryskim mieszkaniu zaprojektowanym przez Studio Razavi, czy też zachować klasykę w całym jego wnętrzu.

Sufity o nazwie Beamed
Ach, sufity belkowe, jak my cię kochamy! Sufity z odsłoniętymi belkami wydzielają tylko tyle ciepła i charakteru. W tym pomieszczeniu Commune Design nadaje im kapryśny charakter za pomocą niestandardowych, malowanych wzorów i są wbudowane w płaski sufit, choć mogą wyglądać równie pięknie w sklepionym.

Sufity płaskie
Standardowy płaski sufit może być tak samo piękny jak niektóre z tych typów sufitów. Utrzymanie go na płasko to coś, co prawdopodobnie chcesz zrobić, jeśli nie masz szczególnie wysokich sufitów, ponieważ dodanie tacek i belek może sprawić, że poczujesz się jeszcze niżej. Jak widać w tym salonie zaprojektowanym przez Arent & Pyke, uderzający wisior może zagrać na podstawowym suficie, ale można też wybrać farbę na wysoki połysk lub wzorzystą tapetę.

Zobacz także: Renowacja drewnianej podłogi