loader
Porady od architekta

Największe błędy projektowe popełniane przez nowych właścicieli domów

Zakładasz spodnie dużej dziewczynki, spotykasz się ze swoim doradcą finansowym, dostajesz kredyt hipoteczny i kupujesz dom. Hooray! Teraz nadchodzi trudny moment: zrobić go swoim. Bez względu na to, czy planujesz renowację wnętrzności, czy po prostu starasz się ją wyremontować, projektowanie nieruchomości to o wiele więcej niż myślisz. Rozmawialiśmy z dwoma ekspertami - konsultantem ds. renowacji i projektantem wnętrz - aby dowiedzieć się o najczęstszych niedociągnięciach, jakie robią nowi właściciele domów, dzięki czemu nie pójdziesz w ich ślady.

1. Zbyt wczesne rozpoczynanie remontów
Jeśli to możliwe, zamieszkaj w swoim domu przez jakiś czas, zanim zaczniesz planować remont. "Naucz się jego przepływu, gdzie ląduje sklep spożywczy, gdzie chce iść pralnia, jak słońce w niego uderza, gdzie są punkty udławienia, w którą stronę pochyla się deszcz, a nawet poczuj jego duszę" - mówi Bruce Irving, niezależny konsultant ds. renowacji i agent nieruchomości z Cambridge w Massachusetts. "Wszystko to wpłynie na wasze wybory, kiedy będziecie chcieli coś zmienić."

2. Niedoszacowanie kosztów
Większość prac będzie kosztować więcej i potrwa dłużej niż się spodziewasz, więc zawsze dodawaj 20 procent do tego, co myślisz, że projekt będzie sumą w budżecie "Jeśli nie masz funduszy", ostrzega Irving, "odetnij pracę". Jeśli uda ci się pokonać te prognozy, to twoje niespodzianki będą szczęśliwe".

3. Spodziewając się, że wszystko pójdzie zgodnie z planem
Praca nad starszymi budynkami może przynieść wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Kto wie, co jest za tym murem, który otwierasz? Nowa konstrukcja jest bardziej kontrolowana, ale to nie zawsze oznacza płynne żeglowanie. Przygotuj się na nieoczekiwane zdarzenia. "To jest ludzka porażka", mówi Irving. "Wszyscy mamy nadzieję i modlimy się, żeby wszystko poszło zgodnie z planem." Zaufaj nam: Nic nie będzie.

4. Nie zatrudnianie projektanta od samego początku
"Masz zamiar wydać więcej, niż kiedykolwiek myślałeś, że to możliwe", mówi Irving. "Równie dobrze może to być za dobrze zaprojektowaną rzecz." Projektanci i architekci wnętrz zazwyczaj pobierają opłatę za godzinę lub biorą procent od całości pracy (powiedzmy 10 procent) - niewielka suma w porównaniu z całkowitą wypłatą.

5. Wychodząc na najniższą ofertę
"Dobra profesjonalna pomoc jest warta tych pieniędzy", mówi Irving. "To oznacza zarówno projektowanie, jak i budowę." Bądź gotów zapłacić za dobrego wykonawcę, i uważaj na tego, który jest tani i od razu dostępny.

Dowiedz się więcej o błędach popełnianych podczas budowy domu

6. Zatrudnienie profesjonalisty, który nie pasuje do siebie.
To, że ktoś jest dobrym projektantem, nie oznacza, że będzie do ciebie pasował. Masz taką samą estetykę? Priorytety? "Jeśli nie zadaje ci wielu pytań o twoje potrzeby, pragnienia i sposób życia, znajdź kogoś innego", mówi Irving. "Umiejętności słuchania i ciekawość są kluczowe."

7. Nie prosząc o referencje
Irving zaleca skontaktowanie się z trzema poprzednimi klientami każdej osoby, którą planujesz zatrudnić. "Osoby te będą miały doświadczenie na obecnym poziomie osiągnięć i personelu", zaznacza. Sięgnij do generalnego wykonawcy po referencje architekta i na odwrót. "I odwiedź miejsca pracy swoich kandydatów, aby dowiedzieć się, czy podoba ci się to, co widzisz pod względem czystości i atmosfery."

8. Zbyt długie oczekiwanie na konsultacje z generalnym wykonawcą
Poproś wykonawcę, aby przyjrzał się planom na etapie schematu, a nie szczegółowym planom gotowym, mówi Irving. "W ten sposób możesz dowiedzieć się, czy Twój projekt znajduje się we właściwym ballparku budżetowym, zanim zakochasz się w planie - i zapłacić za kompletny zestaw rysunków do złożenia oferty. To także dobry sposób na spotkanie z potencjalnymi wykonawcami, uzyskanie ich wkładu i nie nadużywanie czasu."

9. Udawanie, że rozumiesz schemat projektu
Fakt: Większość ludzi nie potrafi czytać planów. Zamiast na nie patrzeć, rozłóż pokój, budynek lub ogród na poważnie. "Taśma malarska może być najlepszym przyjacielem dziewczyny", mówi Jocelyn Chiappone, projektantka wnętrz i główna właścicielka Digs Design Company w Newport, Rhode Island. Wyklejanie przestrzeni działa lepiej niż jakikolwiek szkic czy aplikacja do projektowania, aby zrozumieć, jak to będzie wyglądać".

10. Nie zadając wystarczająco dużo pytań
"Zadawaj mnóstwo pytań", mówi Irving. "Nie ma czegoś takiego jak głupiec, a poza tym, to twoje pieniądze, które wydajesz. Powinieneś wiedzieć dlaczego i na co."

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o panelach podłogowych?