loader
Porady od architekta

Wykończenie mieszkania - co musisz o nim wiedzieć?

Jaki jest standard deweloperski dla nowych budynków i ile kosztuje remont mieszkania w Polsce?

Kupując nowe mieszkanie w Polsce, kupujący stają przed koncepcjami stanu deweloperskiego i wykończenia pod klucz. Standard deweloperski (wykończenie mieszkania po oddaniu domu do użytku i przekazaniu inwestorowi), wbrew nazwie, może się znacząco różnić dla różnych deweloperów. Standard deweloperski nie jest w rzeczywistości zapisany w przepisach, więc deweloperzy kierują się własnym rozumieniem oczekiwań klientów. Deweloperzy zazwyczaj oferują za dodatkową opłatą kilka opcji wykończenia dostosowaną różnych budżetów, nadal większość umów zawieranych jest na mieszkania w standardzie deweloperskim.

Co ciekawe, dla zwykłego mieszkańca Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych koncepcja mieszkania od dewelopera lub standardu deweloperskiego jest zupełnie niezrozumiała, gdyż większość mieszkań sprzedawana jest pod klucz. Warto również zwrócić uwagę, że nieco ponad dziesięć lat temu (przed kryzysem na rynku nieruchomości w 2008 r.) deweloperzy oferowali głównie mieszkania pod klucz, jednak znaczny załamanie popytu skłoniło Polaków do poszukiwania najtańszych rozwiązań - tak ukształtował się standard deweloperski.

Czytaj: Ile kosztuje wykończenie mieszkania? 

Szczegółowy opis standardu zagospodarowania danego obiektu powinien znaleźć się w załączniku do umowy kupna-sprzedaży, który wskazuje rodzaj materiałów i ich klasę, urządzenia i wyposażenie domu i mieszkania itp. Zazwyczaj stan deweloperski zakłada, że w mieszkaniu znajdują się grzejniki, wodociąg, podstawowe okablowanie elektryczne, zamontowane drzwi wejściowe, a także tynki gipsowe ścian do dalszego malowania oraz wylewka podłogowa. Zwykle brakuje hydrauliki. Oznacza to, że kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, należy przed wprowadzeniem przeprowadzić pracę wykończeniowe.

Stan standardu deweloperskiego dla tego samego dewelopera będzie również różny w zależności od klasy mieszkania. Tak więc w domach wysokiej klasy standardem będą drzwi antywłamaniowe, okna drewniane i parapety z marmuru. Można też spotkać określenie „podwyższony standard zabudowy” - najczęściej oznacza to oprócz opcji w standardzie deweloperskim – mamy pomalowane ściany, równe sufity oraz wideodomofon.

Na cele inwestycyjne najczęściej kupowane są mieszkania wykończone pod klucz. Jeżeli jednak kupujesz na własny użytek mieszkanie w stanie deweloperskim, a podczas remontu wykonujesz własną przebudowę, to musisz pamiętać, że w takim przypadku stracisz gwarancję na mieszkanie od dewelopera.

Minimalny budżet na bardzo skromne wykończenie zaczyna się od 1000 zł za metr kwadratowy mieszkania. Średnio Polacy wydają od 1500 do 2000 zł za metr kwadratowy. Dzięki efektom skali, pakiety deweloperskie pod klucz zaczynają się od 600 zł za metr, a średnia cena wykończenia od dewelopera wyniesie około 1200 zł. Oprócz korzyści cenowej i zaufania do jakości pracy klient otrzyma również gwarancję na naprawy od 2 lat.

Wykończenia można zamówić w wyspecjalizowanych firmach, które świadczą pełen zakres usług, w tym demontaż ścian, montaż hydrauliki, klimatyzację i wymianę okien. Część prac można wykonać samodzielnie, część można powierzyć firmie budowlanej. Materiały budowlane najlepiej kupować zimą, kiedy aktywność na rynku spada. Zalecamy rozpoczęcie pracy wiosną, kiedy ceny są niższe niż zwykle. Jeżeli planujesz wymianę grzejników, zaplanuj naprawy z uwzględnieniem sezonu grzewczego. Będziesz musiał wyłączyć piony, a zimą firma zarządzająca nie da ci na to pozwolenia. W pełni wykończone 60 mkw. m zajmie od 6 miesięcy do roku, w zależności od złożoności.

Zobacz także: 9 Wskazówek do przeczytania przed rozpoczęciem renowacji domu