Co musisz wiedzieć o panelach podłogowych?
Laminat to obecnie jeden z...
Własny dom to marzenie wielu osób. I jeśli nawet masz wystarczająco dużo środków, a cel jest możliwy do osiągnięcia, ważne jest, aby poprawnie wyobrazić sobie i zaplanować wszystkie etapy budowy. Jasne usystematyzowanie działań pozwoli na możliwie efektywną alokację środków, czasu i wysiłku.
Pierwszy etap budowy domu - wybór miejsca do budowy
Wszystkie ziemie, zgodnie z ich przeznaczeniem, są podzielone na siedem kategorii:
• do celów rolniczych;
• do celów przemysłowych;
• ziemia leśna;
• ziemie objęte ochroną państwa;
• wody;
• mieszkaniowe
Ostatnia kategoria obejmuje dokładnie te ziemie, które przeznaczone są pod indywidualną zabudowę. Oznacza to, że na pierwszym etapie budowy domu (lub letniego domku) musisz znaleźć miejsce należące do tej kategorii. Pozwoli ci to uzyskać pozwolenie na budowę. Dozwolone jest budowanie domów na gruntach rolnych. Jednak aby później zarejestrować taki dom, dokumentacja gruntu musi wskazywać, że teren ten może być wykorzystywany pod indywidualną zabudowę mieszkaniową. Musisz przemyśleć niuanse dotyczące możliwości korzystania z placu budowy, nawet na początkowym etapie budowy domu. Zdarza się, że dana osoba ma do swojej dyspozycji ziemię, ale budowanie na niej jest niedozwolone. W takiej sytuacji musisz skontaktować się z odpowiednim organem administracyjnym i starać się o zmianę przeznaczenia terenu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ziemi?
Kształt działki. Najdogodniejszy jest kwadratowy kształt do budowy. Popularne są również parcele prostokątne. Wygodne jest ich użycie do zaplanowania miejsca na dom, ogród, ogród warzywny i tak dalej.
Rodzaj gleby na pozyskanym terenie. To bardzo ważny aspekt. Gleba musi nadawać się do ułożenia fundamentu. Istnieją kategorie gleb, w których niezbędne będą pale śrubowe. Duże znaczenie ma głębokość wód gruntowych (im głębiej, tym lepiej).
Komunikacja. Dotyczy to możliwości podłączenia prądu, wody, ogrzewania i kanalizacji. Dobrze, jeśli uda ci się kupić działkę z już zainstalowanymi liniami elektrycznymi lub są one w pobliżu, bardzo blisko. W przeciwnym razie sam będziesz musiał znaleźć możliwości zapewnienia dostaw energii elektrycznej do przyszłego domu. Najprawdopodobniej będzie kosztowne, zajmie trochę czasu i wysiłku.
Przygotowanie do budowy domu
Infrastruktura. Również ważny punkt. Dostępność połączeń komunikacyjnych z miejscowością, w której znajduje się działka, bliskość głównych autostrad, możliwość dojazdu zarówno do dzielnicy, jak i bezpośrednio na teren.
Bardzo ważną kwestią jest to, jaki typ własności jest zdefiniowany dla danego terenu. Może zostać przekazana na własność lub w długoterminowej dzierżawie. Oczywiście lepiej, żeby deweloper był właścicielem podmiejskiej działki. I bądź bardzo ostrożny na etapie sprawdzania dokumentów dotyczących terenu.
Kolejny etap to opracowanie projektu domu
Przygotowanie projektu jest chyba najważniejszym etapem budowy domu. Dużym błędem jest myślenie, że płacenie za wykonanie rysunków to strata pieniędzy, które lepiej inwestuje się w materiały budowlane. Wiele problemów związanych z budową rozwiązuje się na etapie projektowania. Upraszcza to znacznie obliczenia ilości niezbędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także pozwala wyrazić wszystkie życzenia dotyczące planowania i mieć pewność, że zostaną one uwzględnione i zrealizowane w domu w budowie.
Trzeci etap budowy domu - wybór wykonawcy
Budowa domu to bardzo poważna i trudna sprawa. Firma mogła zbudować wiele domów, jednak wątpliwej jakości. Zdjęcia budynków też nie są warte zaufania w stu procentach. Najlepszym wyjściem na tym etapie jest udanie się na miejsce i osobiście zobaczyć już zbudowane domy. Dowiedz się, czy przyszli wykonawcy mają własne magazyny, sprzęt budowlany, sprzęt i maszyny.
Ostatnim etapem przed rozpoczęciem budowy jest zakup materiałów
Po przygotowaniu terenu przechodzimy do kolejnego etapu budowy wiejskiego domu - zaczynamy kupować materiały. Działamy bezpośrednio na podstawie kosztorysu. Zapytaj pracowników, gdzie i za jaką cenę opłaca się kupować ten sam beton, to samo zbrojenie. Zainteresuj się możliwymi rabatami.
Zobacz także: Jak wybrać właściwą farbę zewnętrzną dla swojego projektu
Próbujesz zdecydować pomiędzy nowym budynkiem a nowym zakupem? Przedstawiamy Ci wszystkie za i...
Czytaj więcejWięc, zdecydowałeś się wyeksponować swoją przestrzeń. Może zaczynasz małą: nowe...
Czytaj więcejW naprawdę dobrze udekorowanym domu nic nie jest przeoczone - nawet sufity. Ich wysokość...
Czytaj więcej